אודות

התוכנית מכשירה מורות ומורים להוראת מדעים בכיתות א'-ו'. היא מקנה תואר בוגר בהוראה (B.Ed) ותעודת הוראה במתכונת דו-חוגית (מדעים לכיתות א'-ו' וערבית).

מטרת התוכנית היא להכשיר את הסטודנטיות והסטודנטים לעבודה חינוכית עם גילאי בית הספר היסודי ולחשוף אותם לתכנים שונים מתוך מגוון תחומי המדע (ביולוגיה, כימיה, פיזיקה, מדעי החיים, מדעי החומר, מדעי כדור הארץ, היקום וטכנולוגיה). זאת, תוך התמקדות בחשיבותם של תחומים אלו לחיי היומיום שלהם ושל תלמידיהם העתידיים, במישור האישי, הלאומי והסביבתי ושימת דגש על פיתוח מיומנויות חשיבה, אסטרטגיות לפתרון בעיות, ותשתית תפיסתית המאפשרת טיפול במידע, חקר, גילוי ופתרון בעיות.

תוכנית הלימודים נבנתה בהתאם לתוכניות הלימוד המופעלות כיום בבתי הספר היסודיים בתחום המדעים, היא מכינה את הסטודנטים לקראת עבודה חינוכית בקהילה ומבטיחה את הצלחתם, כמו גם את הצלחת תלמידיהם. התוכנית מורכבת מלימודי הכשרה להוראה (כולל הכשרה ממוקדת להוראה בכיתות א'-ב'), לימודי יסוד והעשרה, ולימודים דיסציפלינאריים ייעודיים (מדעים: 26 ש"ש, חינוך מדעי: 15 ש"ש, שפה וספרות ערבית: 15 ש"ש).

לימודי החינוך המדעי כוללים בין היתר את התחום של תולדות המדע, פילוסופיה של המדע, חשיבה כמותית ופיתוח חשיבה יצירתית, וחושפים את הסטודנטיות והסטודנטים לעקרונות בהוראת מדעים, לדרכי הוראה יצירתיות, ולסביבות מתוקשבות בהוראת המדעים. לימודי השפה והספרות הערבית בתוכנית הלימודים כוללים את תחומי הידע המרכזיים בתחום, ודגש מיוחד ניתן לפיתוח מיומנויות לטיפוח שפה, להוראת קריאה וכתיבה ולהוראת ספרות ילדים.

סטודנטים ובוגרים מספרים

שורוק חטיב
בוגרת - למדה בחוג בין השנים 2012-2016
נהניתי מאוד במהלך שנות לימודיי במכללה. התכנית הייתה עשירה מאוד, הקנתה לי ידע דיסציפלינרי במדעים ומיומנויות חשיבה, ואפשרה לי לרכוש כלים ואסטרטגיות הוראה שעוזרים לי מאוד היום כמורה בתחום בבית ספר למחוננים.
רואן גנאים
בוגרת - למדה בחוג בין השנים 2013-2017
"למדתי מדעים במכללת סכנין. המרצים היו מצוינים ועזרו לי רבות, והאווירה ביתית. רכשתי ידע רב ויצאתי עם ארגז כלים שכלל מיומנויות ודרכי הוראה חדשניות שתרמו לי רבות בחיי המקצועיים. כרגע אני מלמדת ועובדת כמורה מחליפה וכמדריכה בחקר מדעי ובקסמים במדע בבתי ספר שונים. ממליצה מאוד ללמוד במכללת סכנין."
חסר שם
סטודנטית שנה ג'
"כל יום אני נהנה יותר ויותר במכללה. אני לומד ורוכש ידע מדעי, והמרצים – ללא ללא יוצא מן הכלל, ובמיוחד ראש החוג – זמינים תמיד לעזרה גם בשעות הקבלה וגם בטלפון. בהתנסות המעשית אני מגיע כל שבוע לבית הספר ומכיר מקרוב את השטח, נחשף לאנשים ומורים מהתחום ויחד אנחנו מתייעצים לגבי שיטות הוראה ועושים למידת עמיתים".
חסר שם
סטודנטית שנה ג'
"אני לומדת במכללה מזה שלוש שנים, והמכללה בשבילי היא בית חם. יש לי יחסים טובים עם המרצים והסטודנטים, ואני לומדת ורוכשת ידע, ומתנסה בהוראת המדעים על מנת שאוכל להיות מורה מצוינת בעתיד. ממליצה בחום להגיע וללמוד במכללת סכנין".

מבנה התוכנית

רכיב First Year Year B Year C Year D Total
לימודי הכשרה להוראה 6 6 7 2 21
לימודי הכשרה להוראה כיתות א'-ב' 7 - - - 7
לימודים דיסציפלינריים - מדעים 5 8 9 4 26
לימודים דיסציפלינריים - חינוך מדעי 2 4 5 4 15
לימודים דיסציפלינריים - שפה וספרות ערבית 3 5 5 2 15
לימודי יסוד והעשרה 6-8 2-4 1 9-13 -
התנסות מעשית 3 6 6 - 15
עבודת גמר- פרויקט סיום - - - - -
סה"כ 32-34 31-33 33 12 108-111

תנאי קבלה

חסר תנאי קבלה

  • זכאות לתעודת בגרות
  • ממוצע בגרות 92 ומעלה
  • ראיון קבלה ללימודים
להרשמה

צרו איתנו קשר, נשמח לעזור

"*" אינדוקטור שדות חובה

מאשר/ת קבלת חומר פרסומי מהמכללה

אנשי קשר

גב' סאמיה יאסין
ראש מנהל תלמידים
049058010
גב' סמר גנאיים
מזכירות תואר ראשון
049058009