https://sakhnin.ac.il/

אודות התוכנית

תוכנית הלימודים לתואר שני בייעוץ חינוכי נועדה להכשיר יועצות ויועצים חינוכיים מקצועיים ורגישים תרבותית, שיובילו את מערכת החינוך לרמת תפקוד מיטבית. התוכנית מקנה תואר מוסמך בחינוך (M.Ed.) עם התמחות בייעוץ חינוכי, ומיועדת למורים ולעובדי הוראה אחרים בעלי תואר ראשון בחינוך או בייעוץ, וכן לאנשי טיפול בעלי תעודת הוראה המבקשים להשתלב בתוך מסגרות חינוכיות .
ייעוץ חינוכי הוא המקצוע האמון על תחום בריאות הנפש בבית הספר, ומיועד לסייע לפרט, לקבוצה ולמערכת כולה. על כן, ומתוך הכרה בחשיבותו של תפקיד זה, התוכנית לייעוץ חינוכי במכללת סכנין מוקדשת להכשרת יועצות ויועצים ברמה אקדמית גבוהה, המצוידים בכלים המקצועיים הטובים ביותר.
במישור העיוני, התוכנית שמה דגש על טיפוח יועץ חינוכי בעל השכלה רחבה, ידע מקיף והיכרות מעמיקה עם תיאוריות ומחקרים עדכניים בתחום, כמו גם עם מיומנויות יישומיות. במישור המעשי מוקדשת תשומת לב מיוחדת לטיפוח בוגר בעל "אישיות ייעוצית" וזהות מקצועית מובחנת בתהליך רפלקטיבי מודרך, וזאת תוך הקניית מגוון של כלים, טכניקות ומיומנויות לייעוץ פרטני, קבוצתי ומערכתי.
ייחודיותה של ההכשרה המקצועית של הסטודנטים טמונה בכך שהיא ניתנת בתוך ההקשר התרבותי בו הם חיים, ואכן בתוכנית הלימודים קיים דגש מיוחד על התאמת הכלים, המיומנויות והטכניקות לצרכיה של החברה הישראלית המאופיינת כחברה רב-תרבותית, ובפרט לאלו של החברה הערבית בישראל המאופיינת ביסודה כחברה מסורתית העוברת תמורות ושינויים רבים בשנים האחרונות.
היא עוצבה במטרה להעמיק ולחדד את נקודות החוזק של מערכת החינוך הערבית מצד אחד, ולהאיר על האתגרים המצריכים המשך חיזוק ופיתוח מצד שני. הדבר מסייע בפיתוח התערבויות מקצועיות חדשניות וייחודיות לחברה זו, המדגישות סוגיות, עקרונות וערכים האופייניים לה, ואשר שמות את ייחודיותה של החברה הערבית במרכז התכנון והביצוע המקצועיים.
תוכנית הלימודים כוללת 28 ש"ש ונפרשת על פני שתי שנות לימוד (4 סמסטרים). היא מורכבת מלימודי תשתית, לימודי התמחות בייעוץ חינוכי, לימודי העמקה והעשרה, התנסות מעשית, וכן עבודת גמר או מבחן גמר.

סטודנטים ובוגרים מספרים

כאוותר עטוה
בוגרת התוכנית, 2019-2020
"הלימודים היו עבורי חוויה לימודית, רגשית חברתית מאתגרת. היתרון בלימודים במכללת סכנין טמון בין היתר בכך שהם קרובים לבית, מתייחסים לייחודיות החברה הערבית, והכי חשוב – הם בשפת האם שלי. בתוכנית הייעוץ נחשפתי למרצים מיומנים ומיוחדים, והכרתי חברים חדשים שאיתם שמרתי על קשרים גם מחוץ לשעות הפעילות המיועדות להוראה. החוויה הלימודית במכללה היתה עבורי חלון הזדמנות גדול להעצמה אישית וטיפחה בי את הרגישות התרבותית שאיפשרה לי לבנות תוכניות התערבות מותאמות לחברה הערבית. בעקבות הלימודים בתוכנית עברתי תהליך שינוי משמעותי, והיום אני יועצת בבית ספר יסודי אשר תורמת ומשרתת את החברה הערבית בגאווה".
אינאס אבו סאלח
בוגרת התוכנית, 2019-2020
"במכללת סכנין בכלל ובתוכנית הייעוץ בפרט מרגישים כמו בבית חם, מכיל, מעריך ומכבד. ישנה רגישות רבה לייחודיות של החברה הערבית ולקודים התרבותיים שלה, והקמפוס דובר את שפת האם שלי – חוויה שלא חוויתי באף מקום!! צוות המרצים הם נבחרת של מצטיינים במקצועות ההתמחות שלהם, אשר מעבירים את הידע בצורה אטרקטיבית ומשתמשים בכלים חדשניים עם דגש על התאמתו לחברה שלנו. אני ממליצה בחום לכל מכריי להיות חלק ממשפחת מכללת סכנין ומתוכנית הייעוץ. היום אני יועצת בית ספרית במשרה מלאה בבית ספר יסודי ג'בור ג'בור בשפרעם, ולימודיי במכללת סכנין תרמו רבות להיותי יועצת מיטבית בבית הספר ".
נגם אבו סלאח
סטודנטית שנה ב'
"יש כאלה שמקצצים לנו את הכנפיים ויש כאלה שמעניקים לנו אותן. במסגרת הלימודים שלי בתוכנית לתואר שני בייעוץ חינוכי זכיתי בכנפיים שאיפשרו לי לזהות את נקודות החוזק שבי ולממש אותן. כנפיים של כוח ורצון. כנפיים של בטחון עצמי ושאיפה תמידית להיות ייחודית. כנפיים שצמחו בזכות התמיכה הרבה, ההכלה והיחס האישי שמייחד את הצוות ואת מבנה התוכנית. המקצועיות והידע של הסגל יישארו איתי לאורך זמן מעצם היותם דוגמה לאיך להיות יועצים מצטיינים בעתיד. אני שמחה ומודה על חוויה מעצימה שהצמיחה לי כנפיים של זהב".
חנאן אגבאריה
סטודנטית שנה ב'
"לימודיי לתואר שני בייעוץ חינוכי במכללת סכנין מהווים תפנית בחיי. במסגרת הלימודים עברתי תהליך אישי משמעותי. התחלתי כגרעין קטן שפרח וצמח במשך הזמן, והיום אני כבר שואפת לעשות תואר שלישי. התבשלתי גם ברמה האישית וגם ברמה המקצועית ופיתחתי מודעות עצמית. תוכנית הלימודים המעשית ותיאורטית היא עשירה ומועברת על ידי צוות מרצים מקצועי ממדרגה ראשונה, שמהווה מודל לחיקוי, תומך, מעצים ומכיל ללא גבול. על כן עבורי חווית הלימודים במכללה היא מתנה שהענקתי לעצמי"

תנאי קבלה

תנאי קבלה

  • תואר ראשון בחינוך, בייעוץ, במקצועות טיפוליים (כגון: עבודה סוציאלית, פסיכולוגיה), בציון ממוצע של 85 ומעלה.
  • תעודת הוראה.
  • שני מכתבי המלצה המעידים על כישורי המועמד, ניסיונו ותפקודו בתחום האקדמי והמקצועי.
  • עמידה בראיון קבלה.
  • הצלחה בלימודי השלמה בציון 80 לפחות.
להרשמה

צרו איתנו קשר, נשמח לעזור

אנשי קשר

גב' שירין היבי
מנהלת אדמינסטרטיבית - היחידה ללימודים מתקדמים
049058053
גב' מאי עאסלה
מזכירות
049058051