https://sakhnin.ac.il/

אודות

החוג לערבית מכשיר מורות ומורים להוראת השפה והספרות הערבית בבתי ספר יסודיים (א'-ו'). הלימודים בחוג נמשכים 4 שנים ומעניקים הסמכה של תואר בוגר בשפה וספרות ערבית (.B.Ed) ותעודת הוראה כוללת לכיתות א'-ו'.
תוכנית הלימודים היא בהיקף כולל של 130 ש"ש, וכוללת שלושה רכיבים מרכזיים: לימודי חינוך (48 ש"ש), לימודי יסוד והעשרה (20 ש"ש), לימודי התמחות בערבית (48 ש"ש), וכן התנסות מעשית (14 ש"ש). לימודי ההתמחות בערבית כוללים בין היתר את תחומי הידע של ספרות קלאסית, ספרות מודרנית, לימודי אסלאם ומיומנויות יסוד, וכן הלשון הערבית. לימודי הלשון נועדו להקנות ידע בסיסי אך מעמיק בתחום, כמו גם לפתח את יכולת השימוש הנכון בכללי הדקדוק הערבי, לטפח כתיב וכתב נכונים ונאים, ולשכלל את כישורי ההבעה בכתב ובעל פה ואת יתר מיומנויות היסוד בשפה הערבית.
בהיותה שפת האם של הסטודנטיות והסטודנטים במכללה, לערבית יש חשיבות רבה בכל הנוגע להתפתחותם האקדמית ועיצוב אישיותם וזהותם. שפה היא הכלי המרכזי שבאמצעותו אנו מתקשרים, לומדים, חושבים ומלמדים. היא משקפת, משמרת ומעמיקה נורמות, הרגלים וסדרי עולם.
בזכות המגוון הרחב של הקורסים המוצעים בתוכנית, הסטודנטים והסטודנטיות בחוג זוכים להיחשף לעולמה העשיר של השפה הערבית על תקופותיה, סגנונותיה ורבדיה הרבים, ולרכוש תשתית תרבותית רחבה. כמו כן, הם רוכשים הכשרה מקצועית, מעמיקה ושיטתית בהוראת השפה הערבית ומעשירים את ידיעותיהם בשלל נושאי לימוד ושיטות הוראה. ההתנסות המעשית בהוראה מאפשרת לסטודנטים לקחת את הידע והמיומנויות שצברו לאורך הלימודים ולהנחיל אותם הלאה בקרב תלמידיהם, להעשיר את שפתם ולהרחיב את עולמם התרבותי.
בנוסף להשלמת חובות תוכנית הלימודים, על כל סטודנט וסטודנטית לקבל פטור מלימודי ידע לשוני בשלוש רמות: בסיסית, בינונית וגבוהה. פטור מהרמה הבסיסית יינתן בהתאם לשקלול ציון המבחן הפסיכומטרי ותעודת הבגרות (מציון של 85 ומעלה), שגם ישמש לצורך סיווג הסטודנטים בתחילת התואר ושילובם ברמה המתאימה להם. פטור מהרמה הבינונית והגבוהה ניתן לקבל רק באמצעות השלמת הקורסים.

סטודנטים ובוגרים מספרים

נורא סולימאן סאלח
סיימה בשנת 2016
כותבת תוכן ספרותי בספריית "אלפאנוס", כותבת מאמרי ביקורת לאתר "חכאיא", מדריכה ומנהלת קורסי כתיבה יוצרת. "נרשמתי ללימודים במכללת סכנין בחוג לערבית לאחר שבחים מהרבה אנשים שתמיד היוו עבורי מקור נאמן. גיליתי עד כמה צדקו בשנות ההשכלה שעברתי, שנים מלאות בידע וחשיפה לתכנים וחוויות מקיפים ובדרכים מהנות, ומעוררות השראה. סיימתי את לימודיי בתחושה שמה שלמדתי הוא רק קצה הקרחון, וזה מה שגרם לי לרצות להמשיך בקריירה המדעית שלי בהרשמה ללימודי תואר שני. הקשר שלי עם המרצים והמרצות לא נפסק לאחר סיום הלימודים במכללה , להיפך – הם היו שם לאורך כל הדרך והשיבו לכל שאלה".
תאלא מאהר חמדאן
החלה את לימודיה בשנת 2021
"אל תירו את חצי התקווה, אלא תדחפו אותם כדי לחזק את החצים שלכם, הדליקו אותם כדי להאיר את דרככם לקראתם, הסתערו על המטרה שלכם ואל תתנו לה לברוח, תלחמו בשבילכם מגיע לכם. אני תמיד מאמינה בהזדמנות שנייה, והמכללה היא המקום שסיפק לי את ההזדמנות הזו. בתקופת הלימודים האישיות שלי התפתחה באופן משמעותי, רכשתי כישורים ויכולות שלא ידעתי על קיומם. הצלחתי לפתח הרבה מיומנויות על ידי תרגול. אני תמיד מרגישה גאה כשאני עונה למי ששואל באיזו מכללה אני לומדת. הנוכחות שלי כסטודנטית באקדמיה סיפקה לי הזדמנויות עשירות ומהותיות , ואני בטוחה שעד סוף התואר יהיו לי עוד ועוד הזדמנויות..... למידה אקדמית אינה רק למידה תיאורטית, אלא חייב להיות חלק מעשי ופעילויות מדעיות ופנאי להשלמת המערכת. מכללת סכנין להכשרת מורים היא הבחירה המתאימה ביותר ללמידה ולהוראה, לחריצות ושקידה עד ההצלחה".
רנין יחיא
החלה את לימודיה בשנת 2021
"מסע של אלף מיל מתחיל בצעד אחד קטן. כמו גרגר חיטה אמיץ שחולם להפוך לשדה! על מנת שתוכלו לתת ללא הגבלה, עליכם להציב תחילה יעדים בחייכם, ולשאוף להגיע אליהם. עליכם להיות בעלי רצון, כוח וסבלנות, והכי חשוב לבחור את המקום הנכון שתהיה לו תרומה גדולה להישגים שלם. החוג לשפה ערבית במכללת סכנין להכשרת מורים הייה הבחירה שלי להשיג את מטרותיי, בזכות ההנהלה המסורה והנדיבה אני חיה אחת החוויות היפות, היצירתיות והנפלאות בחיי. הכיף טמון בדרך, לא בהגעה. על כך, חובתי להביע את תודתי והערכתי הכנה לצוות השפה הערבית המקצועי והמסור".

מבנה התוכנית

רכיב First Year Year B Year C Year D Total
לימודים דיסציפלינריים - ערבית 16 16 12 4 48
לימודי חינוך 14 14 16 4 48
לימודי יסוד והעשרה 8 8 4 - 20
התנסות מעשית - 6 8 - 14
סה"כ - - - - 130

תנאי קבלה

  • זכאות לתעודת בגרות
  • ממוצע בגרות 92 ומעלה
  • ראיון קבלה ללימודים
להרשמה

צרו איתנו קשר, נשמח לעזור

"*" אינדוקטור שדות חובה

מאשר/ת קבלת חומר פרסומי מהמכללה

אנשי קשר

גב' סאמיה יאסין
ראש מנהל תלמידים
049058010
גב' סמר גנאיים
מזכירות תואר ראשון
049058009